centrum designu

ELLE Decoration | MŁODZI NA START

MŁODZI NA START to konkurs skierowany do młodych projektantów, studentów i absolwentów wyższych szkół plastycznych, którego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów przygotowanych w oparciu o hasło „Motywy lat 50. i 60. we współczesnej formie użytkowej”. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia, a wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Centrum Designu Gdynia w lipcu br. podczas Gdynia Design Days.

TEMAT KONKURSU:
„Motywy lat 50. i 60. we współczesnej formie użytkowej”
Projekt musi spełniać trzy kryteria: innowacyjności, funkcjonalności, bezpieczeństwa.
Na zgłoszenia  czekamy do 31.01.2014 r. 
Zobacz WARUNKI ZGŁOSZENIA!

Temat konkursu jest jego ważnym elementem i wyróżnikiem. Na rynku funkcjonują liczne konkursy dedykowane projektowaniu poszczególnych rozwiązań, ale redakcja ELLE Decoration - jedynego na polskim rynku międzynarodowego magazynu wnętrzarskiego – stawia na niezależny temat zmuszający do przemyśleń i analizy bieżących trendów. Prace pokonkursowe po raz pierwszy zostaną pokazane podczas wernisażu otwarcia w Galerii Centrum Designu Gdynia pod koniec lutego br.

Projekt musi spełniać trzy kryteria: innowacyjności, funkcjonalności, bezpieczeństwa. Zadecyduje o tym specjalnie dobrana kapituła konkursu, składająca się z cenionych osobistości ze świata designu, które na podstawie swojej wiedzy i wyczucia dobrego designu pomoga wyłonić nowe talenty na polskim rynku.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Najciekawsze projekty zostaną zaprezentowane na łamach magazynu ELLE Decoration, a także na wystawie pokonkursowej w Centrum Designu Gdynia.

Projekty ocenianie będą pod kątem innowacyjności, estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa przez kapitułę konkursu w składzie:  
Małgorzata Szczepańska redaktor naczelna ELLE Decoration
Marek Adamczewski projektant, pedagog, dr hab. ASP w Gdańsku
Ryszard Balcerkiewicz Prezes Zarządu  firmy Noti
Marek Cecuła  projektant, dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio
Ewa Gołębiowska dyrektor Zamku Cieszyn
Ewa Janczukowicz-Cichosz kierownik Centrum Designu Gdynia
Piotr Kuchciński architekt, projektant
Krystyna Łuczak-Surówka  historyk sztuki i krytyk designu

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2012 i przygotowana została w oparciu o hasło „Ikony designu oczami młodych projektantów”. Temat miał sprowokować młodych twórców do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę oznacza inspiracja, aby przywrócić właściwe znaczenie tego słowa, często mylnie odbieranego jako synonim kopiowania i naśladownictwa. Za inspirację dla projektantów posłużyły trzy meble - ikony designu autorstwa światowej klasy, międzynarodowych projektantów: Home Desk – autor: George Nelson, Organic Chair – autorzy: Charles Eames i Eero Saarinen, Coffee Table – autor: Isamu Noguchi. Wystawa również gościła w Galerii Centrum Designu Gdynia, w nowo otwartym budynku.