ppnt gdynia | centrum designu

New European Bauhaus - rozpoczęliśmy rozmowę o lepszym jutrze

Za nami pierwsze spotkanie dotyczące inicjatywy Komisji Europejskiej - New European Bauhaus - organizowane przez Centrum Designu. To pierwszy krok do działań w duchu nowei idei, wokół której gromadzą się najważniejsze europejskie instytucje i specjaliści w dziedzinie projektowania, humanistyki i gospodarki. Celem jest zaplanowanie przyszłosci dobrej dla nas i naszej planety.

W spotkaniu "New European Bauhaus - rozmowa o lepszym jutrze", które odbyło się 27 kwietnia 2021, udział wzięli Piotr Czyż (Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Politechnika Gdańska), Jacek Dominiczak (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) oraz, w roli gościa specjalnego, Allesandro Rancati (EU Policy Lab). Moderatorką dyskusji była Paulina Kisiel (PPNT Gdynia | Centrum Designu), a spotkanie rozpoczęła Katarzyna Gruszecka Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Rozmowa trasmitowana była na żywo, a uczestnicy mogli brać udział w dyskusji na czacie.               

Katarzyna Gruszecka-Spychała: Jak to jest żyć dobrze? Czego potrzebujemy do dobrego życia? Co jest elementem dobrego życia? Czy należy do niego piękno, a może ważniejsze są inne, twardsze parametry? A może w ogóle nasze ambicje są zbyt wygórowane? Może już tak wiele zniszczyliśmy brakiem zrównoważenia, że nie powinniśmy pytać o to, jak dobrze żyć w mieście, tylko jak sprawić, aby w ogóle dało się w nim żyć.


Pierwsza część spotkania poświęcona była na prezentacje gości. Allesandro Rancati omówił założenia NEB oraz opowiedział o pierwszej konferencji poświęconej tej inicjatywie. Zwrócił uwagę na trzy podsatwowe filary ruchu, oparte na słowach beautiful, sustainable, together.
              

Alessandro Rancati: New European Bauhaus skupia się na życiu w zrównoważonej, zielonej 
przestrzeni. Oznacza to myślenie o takich namacalnych elementach jak budynki i o tym, jak przestrzeń miejska łączy budynek z przestrzenią naturalną.

Kolejno Piotr Czyż przedstawił projekt rewitalizacji targowiska w Oliwie, poruszając zagadnienia społecznego wymiaru architektury i przestrzeni wspólnych. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazał, że dobrze zorganizowane bazary i hale targowe są przykładem zrównoważonej inicjatywy, łącząc wymiar ekonomiczny, społeczny i ochrony środowiska.               

Piotr Czyż: Słowem roku 2021 powinna być inkluzywność i jednocześnie sprawczość. Architektura musi wprowadzić pewną społeczno-gospodarczą zmianę. Poprzez projektowanie    jesteśmy w stanie zmienić to, jak ludzie jedzą, kupują czy jak się spotykają.


Prezentacja Jacka Dominiczaka pozwoliła spojrzeć na omawiane tematy z historycznej i teoretycznej perspektywy. Profesor, jako autor teorii Miasta Dialogicznego, opowiedział również o swoich badaniach i pracy na rzecz miast. Zadał także pytanie o definicję piękna i zwrócił uwagę na konieczność zachowania lokalnej specyfiki architektury, aby uniknąć unifikacji europejskich przestrzeni miejskich.  
 

Jacek Dominiczak: Nie wystarczy pójść śladem Bauhausu. Trzeba pójść ich śladem w sensie odwagi, multidyscyplinarnego działania, natomiast potrzebujemy nowej wiedzy.


Wypowiedź Pauliny Kisiel poświęcona była raportowi "Działania na rzecz zapobiegania skutkom zmian klimatu" opracowanym na podstawie badań z udziałem mieszkańców Gdyni. Opracowanie wskazało, jakie są ich potrzeby. Jak się okazało, perspektywa mieszkańców znacznie różni się od pespektywy władz. Ci pierwszy oczekują natychmiastowego efektu, natomiast decydencji skoncentrowani są na długofalowym działaniu. Zakres badań wpisują się w założenia NEB, które jako jedną z największych wartości wskazują dostępność i wspólne działanie.               

Paulina Kisiel: To nietypowa inicjatywa, której podejście projektowe wyróżnia ją na tle innych. To właśnie design ma być wspólnym mianownikiem - nie tylko jeśli chodzi o estetyczne aspekty, ale przede wszystkim design rozumiany jako procesowe podejście do rozwiązywanych problemów.


Spotkanie obejmowało także część dyskusyjną. Rozmowa, zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosła konkretnych wniosków. Celem spotkania było omówienie założeń inicjatywy, wykazanie wątków, które wpisują się w zakres rozważań i skonfrontowanie różnych punktów widzenia. Tematy wpisane New European Bauhaus będą kontynuowane w działaniach Centrum Designu na ten rok. Podczas Gdynia Design Days, między 3 a 11 lipca tego roku, będziemy mieli okazję wziąć udział w kolejnych dyskusjach z udziałem ekspertów.

Nagranie transmisji ze spotkania będzie dostępne wkrótce na kanale YouTube Centrum Designu z transkrypcją w języku polskim i angielskim oraz z tłumaczeniem na polski język migowy.