ppnt gdynia | centrum designu

Partnerzy

Współpracujemy z

ewa chudecka

ewa chudecka

Ekspert Design Management, producent wydarzeń w PPNT Gdynia | Centrum Designu. Historyk sztuki i projektant wnętrz. W 2019 roku ukończyła studia podyplomowe z Design Management na SWPS, w ramach których rozwija kompetencje z zakresu Zarządzania Innowacjami. Pracuje w PPNT Gdynia | Centrum Designu od 2013 roku, gdzie wspiera firmy we wdrażaniu procesów projektowych oraz współtworzy festiwal Gdynia Design Days.

Karolina Cygert

Karolina Cygert

Specjalista ds. projektów unijnych w PPNT Gdynia | Centrum Designu. Absolwentka stosunków międzynarodowych oraz studiów podyplomowych z zakresu public relations. Od 2017 roku zajmuje się zarządzaniem projektami europejskimi oraz wsparciem MŚP we wdrażaniu innowacji. Koordynator Gdynia Design Days w zakresie rozwijania współpracy ze sponsorami i partnerami międzynarodowymi.

ewa janczukowicz-cichosz

ewa janczukowicz-cichosz

pomysłodawczyni powołania Centrum Designu i jego kierownik w latach 2012-2018. W latach 2011-2015 kierownik Gdynia Design Days, obecnie członek rady programowej festiwalu. Inicjatorka projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju, ekonomii cyrkularnej, design management, projektowania dla wszystkich, designu w przestrzeni publicznej. Nagrodzona tytułem Stratega Roku 2017 przez magazyn Design Alive, nominowana do Pomorskich Sztormów, plebiscytu Gazety Wyborczej Trójmiasto, w kategorii człowiek roku. Absolwentka  Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz interdyscyplinarnych studiów Design Management prowadzonych przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego wspólnie ze Szkołą Główną Handlową. Ukończyła międzynarodowy kurs From Linear to Circular organizowanego Ellen MacArthur Foundation.

zuza skalska

zuza skalska

Studiowała w Design Academy Eindhoven i w Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Pracuje dla największego holenderskiego studia projektowego VanBerlo, gdzie odpowiada za stałe monitorowaniem trendów w przemyśle. Pomysłodawczyni poznańskiej wyższej szkoły projektowania School of Form, wykłada również na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Autorka raportów o trendach 360˚ Trend Reports (Red Dot 2009), prowadzi blog 360Inspiration.nl. Prelegentka na wielu światowych konferencjach o trendach i designie.

piotr czyż

piotr czyż

architekt (dr), filozof (mgr). Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz gościnnie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego działalność naukowa i społeczna poświęcona jest społecznej roli architektury i nowym metodom przekształcania przestrzeni publicznych. Wykonawca kilkunastu samorządowych projektów grantowych poświęconych rewitalizacji przestrzeni i projektowaniu partycypacyjnemu. Kierownik projektu naukowo-badawczego na temat strategii rozwoju polskich targowisk realizowanego w ramach programu Gospostrateg dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Konsultant tzw. Uchwał Krajobrazowych w Gdańsku i Sopocie.

michał kubieniec

michał kubieniec

Rocznik 1987. Absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Kurator, aktywista miejski, lokalny przedsiębiorca. Jako kurator współpracował z Instytucją Kultury Katowice-Miasto Ogrodów, Muzeum Śląskim, Traffic Design, Brain Damage Gallery czy Galerią BWA Wrocław. Koordynował wiele projektów kulturalnych m.in. Rajza po Kato, Design it. In Silesia czy Katowice Street Art Festival. Jest członkiem kolektywu Miastoprojekt. Publikował teksty o tematyce miejskiej na łamach Magazynu Kontakt, Szum czy F5. Aktualnie prowadzi sklep promujący śląskich projektantów Geszeft i jest odpowiedzialny za wydarzenia kulturalne przy projekcie Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej.  

katarzyna Śliwa

katarzyna Śliwa

Obecnie CEO studia projektowego i doradczego Ergodesign. Wcześniej lider projektów, menedżer, doradca, przedsiębiorca. Współpracowała z kilkoma firmami projektowymi. Kontynuuje swoją pasję związaną z designem strategicznym. Od prawie 10 lat związana z Ergodesign, gdzie udało jej się stworzyć dział projektowania strategicznego, a tym samym przekształcić Ergodesign ze studia projektowego w firmę projektowo-doradczą. Łączy design z biznesem. Zarówno w projektach realizowanych dla klientów Ergo, jak i w projekcie Ergodesign HUB - nowej formule studia projektowego, w którą obecnie przekształca legendarny Ergodesign, w którym centralne miejsce zajmuje tworzenie innowacji, zrównoważony wzrost, gospodarka cyrkularna i cyrkularny design.

monika surowiec

monika surowiec

projektantka, badaczka i propagatorka mody cyrkularnej. Prekursorka upcyklingu w Polsce. Założycielka cyrkularnej marki odzieżowej Saint Warsaw wykorzystującej wysokiej jakości tekstylia z drugiego obiegu. Inicjatorka nowo powstającego Kolektywu Mody Cyrkularnej, aktywizującego społeczeństwo konsumentów, producentów i twórców z branży odzieżowej wokół idei cyrkularności, mającego na celu zakłócenie systemu szybkiej mody. Współautorka „Słownika Mody” stylistka, kostiumografka, autorka artykułów o modzie odpowiedzialnej.

ewelina antonowicz

ewelina antonowicz

ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i CSR w branży mody. Prezeska polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Fashion Revolution, współzałożycielka Sustainable Fashion Institute - inicjatywy tworzącej innowacyjne narzędzia do zarządzania łańcuchem wartości, predykcji przekroczeń norm i znajdowania dostawców. Absolwentka interdyscyplinarnego kierunku Sustainable Development, autorka publikacji branżowych, zaangażowana popularyzatorka, pasjonatka i projektantka mody cyrkularnej.

katarzyna zajączkowska

katarzyna zajączkowska

projektantka ubioru, autorka bloga i podcastu „Odpowiedzialna Moda”, w którym opowiada o rynku odzieżowym oraz sustainable fashion w Polsce i na świecie. Wykładowczyni zrównoważonej mody i projektowania ubioru w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.

dr edyta sadowska

dr edyta sadowska

Doktorka nauk społecznych, futurolożka, adiunktka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, ekspertka Laboratorium Architektury 60+. W swojej pracy  naukowej i popularyzatorskiej skupia się na przyszłości jako narzędziu do kształtowania teraźniejszości, redefinicjach pozwalających właściwie opisać otaczającą nas rzeczywistość oraz interdyscyplinarności warunkującej dialog. Łączenie kropek i poszerzanie horyzontu są dla niej fundamentem rozumienia świata.   

monika brauntsch

monika brauntsch

Współzałożycielka fundacji The Spirit of Poland (TSOP), która zrealizowała kilkanaście wystaw i prezentacji designu, m.in w muzeach, na festiwalach designu czy targach. Współtwórczyni  realizowanego w Amazonii projektu „Peconheiros” oraz projektu drukowanych protez 3D „myhand”. Właścicielka marki KAFTI, zwyciężczyni polskiej edycji konkursu Young Creative Entrepreneur by British Council (2011), nagradzającej najbardziej dynamiczne inicjatywy z sektora kreatywnego. Prowadzi także działalność doradczą w ramach programów i audytów designu, mających na celu podnoszenie konkurencyjności polskich przedsiębiorców poprzez design, jak również programów zwiększających dostępność produktów i usług. Absolwentka Pegdagogiki Specjalnej, jak również studiów podyplomowych Historia Sztuki Nowoczesnej, Design Management oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. 

krystyna jarek

krystyna jarek

Założycielka Booster of Innovation. Współpracujemy z: ING Bank Śląski, Tauron Polska Energia, Lotte Wedel, Tchibo, Polpharma i innymi firmami, NGOsami i startup’ami w obszarze projektowania innowacji. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu autorskich programów rozwijających kulturę innowacji. Autorka ebooka i szkolenia masterclass "Jak Rozkręcić Kreatywność", kart Eko Rebelia, czy praktycznych przewodników do projektowania bardziej efektywnych organizacji. Wykładowczyni akademicka i doktorantka na Akademii im. Leona Koźmińskiego. Specjalizuje się w obszarze innowacji, nowych technologii oraz dynamicznego wdrażania innowacji metodą Growth Hacking. Prelegentka konferencji Product Camp, Design Ways, Data Driven Innovations czy Kongresu Badaczy.

Karolina Thakker

Karolina Thakker

multidyscyplinarna projektanka specjalizująca się w metodologii futures thinking, z wykształceniem w zakresie inżynierii projektowania przemysłowego, współzałożycielka studia foresightowego Busola Trends. Obecnie mieszka w Holandii, gdzie zajmuje się organizacją wydarzeń i warsztatów z foresight'u oraz dizajnu spekulatywnego w ramach lokalnego oddziału Speculative Futures w Rotterdamie.  

dr hab. Andrzej Kucner

dr hab. Andrzej Kucner

nauczyciel akademicki, współtwórca kierunku studiów Analiza i kreowanie trendów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, projektant usług, analityk trendów, moderator procesów projektowych, autor publikacji poświęconych praktycznemu wykorzystaniu analizy trendów i myślenia projektowego.  

Dominika Zielińska

Dominika Zielińska

Współwłaścicielka i główny architekt studia Workplace. Odpowiada za rozwój i zarządzanie zespołem architektów, projektantów i badaczy, stawiając na holistyczne podejście i ideę life-centered design. Specjalizuje się w projektowaniu dla biznesu, działając na styku badań, strategii i designu. W projektach, które prowadzi łączy potrzeby klientów z wartościami ważnymi dla człowieka, społeczności i środowiska. Wraz z zespołem zaprojektowała ponad 160 000 metrów kwadratowych przestrzeni komercyjnych dla 60-ciu międzynarodowych klientów. Prelegentka na wydarzeniach branży architektury, nieruchomości i zarządzania. Edukuje w tematach zrównoważonego projektowania, odpowiedzialności środowiskowej i społecznej. Inicjatorka pierwszego w Polsce Less Waste Office. Zaangażowana w projekty pro-bono m.in. dla Fundacji Integracja. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa oraz kierunku Management w ICAN Institute

Henryk Stawicki

Henryk Stawicki

Pomaga firmom tworzyć strategie produktów i usług w oparciu o design, a w szczególności zrównoważone projektowanie. Współprowadzi Change Pilots, firmę doradztwa wzorniczego wyróżnioną jako "Dostawcy pozytywnej zmiany w biznesie” w raporcie Startupy Pozytywnego Wpływu. W zespole dostarcza multikulturową perspektywę dzięki wieloletniej praktyce m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Łodzi. Jest partnerem w szwedzkiej firmie konsultingowej Next Agents, członkiem think tanków Service Design Polska, oraz circulardesign.pl, a także od 7 lat dyrektorem programowym Design talks Business Summit. Wykłada Zarządzanie Wzornictwem w School of Form. Jest też nauczycielem jogi i biegaczem długodystansowym.

Piotr Woźniakowski

Piotr Woźniakowski

Ekspert ds. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy projektach związanych z rozwojem GOZ w Polsce, m.in. w CEC Group oraz IOŚ-PIB. Obecnie Country Manager na Polskę w firmie Cyrkl zajmujący się rozwojem największej w Europie platformy na surowce wtórne, odpady i produkty uboczne na rynku polskim. Ukończył Uniwersytet w Kopenhadze w dziedzinie zmian klimatu, a także jest stypendystą Climate-KIC Master Label Program. W ramach swojej działalności akademickiej poszerzał wiedzę na temat zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju na University of Colorado Boulder w Stanach Zjednoczonych.

michał

michał

dorota cząstka

dorota cząstka

Ekonomistka z wykształcenia, na co dzień prezes studia kreatywnego HIDAY. Na swoim koncie ma kilkuletnią współpracę zarówno z największymi galeriami handlowymi, takimi jak Galeria Bałtycka, czy Galeria Kaskada, jak i mniejszymi markami, jak gdyńska marka torebek Mana Mana. Organizatorka i pomysłodawczyni projektu GDYNIA KREATYWNA organizowanego wspólnie z Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz PROJEKTU MODA, który tworzy wspólnie z PPNT Gdynia |  Centrum Designu. Kocha zmiany i z odwagą patrzy w przyszłość, starając się codziennie, aby jej działalność stanowiła wartość dla społeczności.

Bartosz Ladra

Bartosz Ladra

Współzałożyciel marki, strateg biznesu. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania biznesmen. Po kilku latach spędzonych w kancelariach bez żalu porzucił prawniczą karierę i postanowił zostać przedsiębiorcą. Jako dziecko kochał budować z klocków lego, w wieku nastoletnim budował wirtualne miasta w grach komputerowych, po to żeby w wieku dorosłym realizować swoje pasje budując organizacje non profit oraz firmy, które będą miały pozytywny wpływ na świat. W ELEMENTY odpowiada za działania biznesowe i operacyjne.  

patryk hardziej

patryk hardziej

Projektant graficzny, ilustrator, researcher. Wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, założyciel kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki. W swojej pracy skupia się na projektach z zakresu brandingu, logotypach, komunikacji wizualnej oraz projektach artystycznych. Autor książki „CPN – Znak, identyfikacja, historia”. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych nagrodzonej Projektem Roku STGU (2016) oraz prezentowanej w sześciu krajach. Autor projektów „Oldschoollogo”, „Polskie Znaki Graficzne” oraz identyfikacji wizualnej PPNT Gdynia | Centrum Designu. Współpracował między innymi z: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Pepsi, Mini, E.Wedel, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Centrum Designu, Muzeum Emigracji w Gdyni, a także Ministerstwem Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.  

monika kapłan

monika kapłan

specjalistka marketingu mody, właścicielka marki jogowo-modowej This Is Commitment. Przez trzy lata pełniła funkcję Global Marketing Director marki Reserved, należącej do grupy LPP. Odpowiadała za działania marketingowe w 24 krajach, nadzorowała wejście marki na londyński Oxford Street, współtworzyła kampanie z udziałem międzynarodowych gwiazd świata mody takich jak Kate Moss, Cindy Crawford, Kendall Jenner czy Małgosia Bela. Karierę zawodową rozpoczęła we francuskim biurze stylu Peclers Paris. Zarządzała działami marketingu marek: Sinsay, Mohito, House, Cropp. Była prezeską Deni Cler. Współtwórczyni strategii wielu marek z branży mody m.in Medicine, 5.10.15., Answear.com, Diverse. Od tego roku pełni również funkcję doradczyni Zarządu Grupy CCC w obszarze strategii marketingowej dla CCC i Gino Rossi.

Ronja Scholz

Ronja Scholz

naukowiec zajmująca się projektowaniem usług obiegu zamkniętego w katedrze interdyscyplinarnego zrównoważonego rozwoju elektroniki na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Już w trakcie studiów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego skupiała się na projektowaniu ekologicznym oraz możliwościach i odpowiedzialności designu w procesie tworzenia zrównoważonych produktów i doświadczeń. Scholz pracowała w zespołach projektowych na całym świecie, korzystając z podejścia Design Thinking do tworzenia innowacyjnych produktów skupionych na użytkowniku, a także opracowywania interdyscyplinarnych, współtworzonych procesów. Zanim dołączyła do TU Berlin, była kierowniczką ds. innowacji i projektantką biznesową w obszarze druku 3D, eksplorując możliwości nowych, zasobooszczędnych sposobów produkcji i łańcuchów dostaw. Ma zatem doświadczenie w opracowywaniu holistycznych podejść rynkowych, które uwzględniają ludzi, technologie i biznes oraz podejść rynkowych dla produktów cyfrowych i rzeczowych w oparciu o filozofię lean. Jest sprawną trenerką, facylitatorką warsztatów i procesów, która pomaga zespołom zrealizować ich potencjał.

Tapani Jokinen

Tapani Jokinen

projektant przemysłowy pracujący na styku gospodarki obiegu zamkniętego, systemów, foresightu i designu. Jokinen pomaga budować elastyczność zespołów, produktów i firm przez zastosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego, aby ich przyszłe kierunki działalności, produkty i usługi były zrównoważone. Ma 25 lat doświadczenia w projektowaniu na różnych stanowiskach i w różnych miejscach świata. Specjalizuje się w projektowaniu strategicznym i projektowaniu obiegu zamkniętego. Jokinen jest konsultantem ds. projektowania w Instytucie Fraunhofer IZM, a także założycielem TJ-Design, praktyki konsultingowej dla branży kreatywnej, która łączy strategiczne innowacje i designu z praktykami biznesowymi z zakresu zrównoważonego rozwoju. Był kierownikiem ds. portfelu projektowego i strategii w Microsoft / Nokia, gdzie był pierwszym projektantem ikonicznego modelu telefonu Nokia 3310. Tapani mieszka i pracuje w Helsinkach i Berlinie.

małgorzata szczepańska

małgorzata szczepańska

Kurator wystawy "Młodzi na Start". Projektantka wnętrz, stylistka, producentka sesji zdjęciowych. Redaktor naczelna magazynu Elle Decoration. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Projektowania Form Użytkowych i Metodyki Plastyki. Współpracowała ze studiami fotograficznymi realizując niezależne sesje reklamowe, scenografie oraz sesje modowe i wnętrzarskie. Współpracowała z agencją reklamową Leo Burnett. Brała udział w wystawach malarstwa oraz wykonywała rysunki do publikacji naukowych. Pomysłodawczyni i przewodnicząca jury konkursu „Młodzi na start” promującego młodych projektantów. Zajmuje się propagowaniem rozwoju artystycznego dzieci. Organizatorka warsztatów rozwijających wrażliwość i swobodę twórczą na festiwalu Elle Decoration – Kids Design.

Maja Ganszyniec

Maja Ganszyniec

Maja Ganszyniec jest projektantką z kompleksowym podejściem do procesu projektowania. Urodzona na Śląsku, studiowała architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie ukończyła studia projektowe na Royal College of Art w Londynie w 2008 roku. W 2013 roku założyła Studio Ganszyniec, skupiając się na obiektach zorientowanych na człowieka i przyjaznych naturze. W swojej praktyce łączy projektowanie, które jest zarówno wizjonerskie, jak i odpowiedzialne - zawsze szuka nowych możliwości w granicach myślenia strategicznego. Przez ostatnią dekadę współpracowała z markami takimi jak IKEA, Comforty czy Noti. W 2017 roku polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał jej tytuł Projektanta Roku. Ostatnio została powołana na stanowisko dyrektora kreatywnego Profim - wiodącego producenta mebli biurowych w Polsce i jednej z marek skandynawskiej grupy Flokk. Jest także właścicielem i założycielką niezależnej marki meblowej Nurt.

Paweł Kubara

Paweł Kubara

Po krótkim epizodzie w administracji samorządowej, w roli wydawcy i dziennikarza, w ramach działań self publishingowych, od 2009 współzarządza strategicznie wiodącą polską markę meblową Comforty, która specjalizuje się w tworzeniu pięknych, funkcjonalnych mebli do użytku domowego i biurowego. Jest odpowiedzialny za różne strategiczne obszary funkcjonowania marki - od marketingu poprzez kreację, komunikację, rozwój produktów i zarządzanie designem. Na co dzień współpracuje ze     wszystkimi ogniwami zaangażowanymi w powstawanie zarówno produktów, jak i projektów architektonicznych. Zarządza także kluczowymi projektami biznesowymi, targowymi, opiekuje się dealerami i partnerami handlowymi marki. Wzornictwo to jego pasja zawodowa i prywatna. Kolekcjonuję dalekowschodnią ceramikę i polską sztukę współczesną.

Joanna Kurkiewicz

Joanna Kurkiewicz

Absolwentka ASP w Łodzi; dyplom wykonany w 2012 roku  na wydziale Grafiki oraz w pracowni Papieru na wydziale Tkaniny i Ubioru; w 2018 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w dyscyplinie sztuk pięknych; producentka i kuratorka wystaw oraz koordynatorka projektów edukacyjnych; od 2013 roku związana  z Instytutem Dizajnu w Kielcach. Organizuje wystawy i wydarzenia  w przestrzeni Instytutu Dizajnu, w których stawia na młode polskie marki. W pracy zawodowej działa na styku dizajnu i rzemiosła. Angażuje się w projekty, które wymagają pracy manualnej i umiejętności warsztatowych. Od 2016 roku prowadzi autorską pracownię grafiki i markę papierniczą Papier plus druk.  

Aleksandra Banaś

Aleksandra Banaś

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Instytucie Dizajnu, gdzie na co dzień prowadzi programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Jest również odpowiedzialna za organizację i prowadzenie warsztatów w różnych cyklach tematycznych. Razem z Joanną Kurkiewicz współpracuje z młodymi polskimi markami, współtworząc wystawy w Przestrzeni Instytutu. Kuratorka wystaw "Lekcja dizajnu. Polskie marki tworzące z myślą o dzieciach" (2016) oraz "Dziewczyny na warsztat" (2019) ilustrującej sytuację współczesnych projektantek polskich.

Edwin Bendyk

Edwin Bendyk

dziennikarz, publicysta, pisarz. Kierownik działu Nauka w tygodniku „Polityka”. Autor takich książek, jak: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (W.A.B. 2002), Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci (W.A.B. 2004), Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu (W.A.B. 2009), Bunt Sieci (Polityka 2012), Jak żyć w świecie, który oszalał (współautor, 2014). Najnowsza książka, W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata ukazała się w kwietniu 2020 r. Wykładowca w Collegium Civitas, współtwórca Ośrodka Badań nad Przyszłością. W Centrum Nauk Społecznych PAN (Graduate School for Social Research) prowadzi seminarium o nowych mediach.   Członek Polskiego PEN Clubu, a od 1 lipca 2020 r. prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Członek European Council on Foreign Relations.

agata królak

agata królak

Projektuje i ilustruje dla dzieci w każdym wieku. Absolwentka wydziału Grafiki gdańskiej ASP, gdzie obecnie pracuje jako asystentka. W 2018 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Rozmawianie obrazem. Książka obrazkowa a rozwój języka wizualnego”. Królak jest laureatką plebiscytu MUST HAVE Festiwalu Łódź Design, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej ilustracje były prezentowane na festiwalach i wystawach m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Toronto, Londynie, Brukseli i Paryżu. Stypendystka programu NCK „Młoda Polska” w 2016 roku.

Agata Matlak-Lutyk i Hanna Ferenc-Hilsden (Balagan)

Agata Matlak-Lutyk i Hanna Ferenc-Hilsden (Balagan)

Założycielki marki tworzona pomiędzy Warszawą a Tel Awiwem. Łączy ponadczasową estetykę, przywiązanie do jakości i detalu oraz klasyczne wzornictwo. Ich działalność doceniło jury Design Alive Awards, przyznając nominację do nagrody za stworzenie rozpoznawalnej marki i organiczne rozwijanie jej w duchu zrównoważonego rozwoju w Polsce i poza jej granicami.

Alessandro Rancati

Alessandro Rancati

architekt i projektant. Ukończył Politechnikę w Mediolanie. Od 2015 roku członek EU Policy Lab, realizowanego przez Komisję Europejską. W 2020 roku dołączył New European Bauhaus Unit. Jest założycielem studiów projektowych, które prowadzi obecnie w Miami i Barcelonie. Uczy designu w hiszpańskich uczelniach - Elisava, ESDI, BAU, Escola Massana. Ma bogate doświadczenie w projektowaniu strategicznym, zarządzaniu projektami i wprowadzaniu kompleksowych procesów facylitacji. Jego aktualnym wyzwaniem zawowodym jest wspieranie rozwoju kultury projektowania w Komisji Europejskiej. Prywatnie zainteresowany permakulturą, produkcją addytywną / subtraktywą i modą.

Jacek Dominiczak

Jacek Dominiczak

profesor sztuki i architekt Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast. W pracy naukowej zajmuje się dialogiczną formułą etyki architektury, jest autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu: Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. Wykładał w wielu polskich i zagranicznych uczelniach (USA, Meksyk, Portugalia). Przy wsparciu Programu Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej oraz europejskich programów artystycznych SEAS i CORNERS, badał miasta Ameryki Północnej i Europy. Pracował dla miast w Polsce i w Australii.

Henryk Stawicki

Henryk Stawicki

Jako jednocześnie strateg i projektant, oferuje unikalny punkt widzenia pozwalający tworzyć mierzalne, nowatorskie rozwiązania. Współprowadząc Change Pilots, firmę doradztwa wzorniczego, pomaga organizacjom tworzyć strategie produktów, usług i brandów w oparciu o design. W zespole dostarcza multikulturową perspektywę dzięki wieloletniej praktyce m.in. w Nowym Jorku i Londynie w takich organizacjach jak Parsons School of Design czy IDEO. Członek zespołu Service Design Polska, Rady Programowej Gdynia Design Days oraz zarządu Fundacji Cohabitat. Wykłada Projektowanie skoncentrowane na człowieku, Design Thinking oraz Design Management w School of Form. 

Justyna Turek

Justyna Turek

Projektantka, badaczka i inicjatorka idei. Tworzy procesy, doświadczenia oraz systemy wizualne pozwalające brandom, organizacjom  i wydarzeniom spójnie komunikować wartość oferowaną swoim użytkownikom. Swoje doświadczenie zdobyła pracując w studiach projektowych, centrach designu i ośrodkach kultury w Paryżu, Helsinkach, Nowym Jorku i Łodzi. W ciągu roku kilkakrotnie podróżuje po całym świecie w celu zbierania inspiracji i wiedzy o zmieniających się społeczeństwach i kulturach. Pasjonatka zrównoważonego rozwoju, human-centered design  i mindfulness. Współzałożycielka doradztwa wzorniczego Change Pilots i członek zarządu Fundacji Cohabitat.

maciej otrębski

maciej otrębski

Maciej lubi kiedy ludzie szeroko się uśmiechają, rzeczy wyglądają dobrze, słowa łączą się w całość, a wartościowe idee są odpowiednio nagłośnione. Pomaga firmom, start-upom i organizacjom pozarządowym mówić językiem dopasowanym do odbiorcy, i umiejętnie eksponować kluczowe dla nich wartości. Na co dzień w RoślinnieJemy wspiera firmy z branży spożywczej w procesie dopasowywania się do megatrendu związanego z dietą roślinną. Pasjonat DIY, sharing economy i jazdy na 20-calowych rowerach.

martyna zimorska

martyna zimorska

Psycholog i psychoterapeutka, a   w wolnych chwilach także członkini grupy TEDxKraków. Organizuje i współprowadzi cykl spotkań wokół filmów dokumentalnych Filmoterapia z Sensem. Na co dzień współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W swojej pracy chętnie korzystsa z technik mindfulness. Lubi podróżować, czasem także do nieświadomości.

katarzyna michalak

katarzyna michalak

Katarzyna odpowiada za obszar jakościowych badań marketingowych. Pasjonatka badań: lubi je planować i dobierać odpowiednie metody i narzędzia powtarzając co jakiś czas, że badania to nieocenione źródło wiedzy o użytkownikach i dzięki nim można poznać różne perspektywy. Jej zdaniem łączenie metod, technik i narzędzi badawczych, to klucz do sukcesu. Nie boi się niekonwencjonalnego podejścia.  Jak dotąd realizowała jakościowe badania marketingowe (IDI, FMG) m.in. dla nocowanie.pl, BGŻ BNP Paribas, Eurobank, mBank, Grupy Pracuj oraz Ministerstwa Technologii i Przedsiębiorczości. Ukończyła z wyróżnieniem szkołę Consumer Intelligence PTBRiO (wcześniej Szkoła Badań Rynku), gdzie poszerzyła swoją wiedzę dotyczącą obszaru badań. Kasia jest również świeżo upieczonym Członkiem Polskiego Towarzystwa Badań Rynku i Opinii. 

krzysztof ożóg

krzysztof ożóg

Krzysztof prowadzi kompleksowe działania, w ramach których nie tylko tworzy nowe rozwiązania i usprawnienia, ale także edukuje zespoły projektowe. Aktywizuje zespół od pierwszego spotkania. Później energia stopniowo wzrasta.W pracy skupia na głębokim zrozumieniu biznesu oraz strategii klienta jak i potrzeb jego użytkowników. Dotychczas realizował projekty z obszaru Service Design Thinking i Customer Experience m.in. dla mBank, Santander Consumer Bank, BGŻ BNP Paribas, IKEA, Tauron Dystrybucja. Krzysztof dzieli się także swoją wiedzą w trakcie konferencji (m.in. POLISHOPA Design Thinking Conference 2018, Crash Mondays). Jest członkiem Service Design Network, w ramach którego wciąż poszerza wiedzę i śledzi najnowsze trendy w obszarze projektowania usług i doświadczeń. Prywatnie pasjonat kawy i  matchy, a także miłośnik japońskich sztuk walki (Aikido) zaangażowany w ich promocję i rozwój w Lublinie (i nie tylko).

rafał kołodziej

rafał kołodziej

Założyciel i lider Greenhat Innovation. Specjalizuje się w projektowaniu strategii, projektowaniu usług oraz futures thinking. W zespole Greenhat realizował projekty strategiczne m.in. dla Allegro, ING Bank, BZ WBK, Raiffeisen Polbank, Ergo Hestia, Amica Wronki, Urząd Patentowy, Endo, PKP Energetyka, Śląski Klaster Designu, Otomoto, Polpharma, Tatrzański Park Narodowy, Uniwersytet SWPS, TFI BZ WBK, Allianz, Składy VOX, YES, SELENA, PZU, mBank. .Współautor programu studiów i kierownik studiów podyplomowych Projektowanie Usług / Service Design na Uniwersytecie SWPS. Prowadzi zajęcia i wykłady z zakresu projektowania usług, współtworzenia propozycji wartości i modelowania biznesu na Uniwersytecie SWPS.

agnieszka gliszczyńska

agnieszka gliszczyńska

Projektantka w Greenhat Innovation. Absolwentka kulturoznawstwa UAM specjalizująca się w komunikacji międzykulturowej. Ukończyła podyplomowe studia Projektowania Usług na uniwersytecie SWPS oraz Komunikację Biznesową na Uniwersytecie Ekonomicznym. Przez trzy lata pracowała dla McKinsey Company, gdzie planowała, projektowała i zajmowała się facylitacją szkoleń i warsztatów m.in. w Londynie, Cambridge, Berlinie, Lizbonie, Pradze i Nowym Jorku. Wdrażała procesy i usługi szkoleniowe dla konsultantów z obszarów projektowania UX, budowania innowacyjnych biznesów oraz zwinnego prowadzenia projektów. W Greenhat Innovation - oprócz planowania i prowadzenia warsztatów klienckich i concept sprintów - była liderką zespołu odpowiedzialnego za stworzenie nowej strategii komunikacji dla miasta Bielska-Białej.

agnieszka polkowska

agnieszka polkowska

doktor w dyscyplinie sztuk projektowych. Projektantka spekulatywna, badaczka i strateżka. Właścicielka studia TRENDSPOT oraz Touching Points. Adiunkt na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi pracownie dizajnu spekulatywnego i subwersywnego. Realizuje projekty badawcze i wdrożeniowe. Współpracuje z takimi instytucjami jak Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Łódź Design Festival oraz markami, w tym m.in. Samsung, MTV, Play, Vogue Polska, Ceramika Paradyż, Cosentino, Desa Unicum, Biżuteria YES, eobuwie.pl, Decathlon, Abriga, Local Heroes. Konsultantka holenderskiego think tanku MARE Amsterdam. Członkini rady ekspertów plebiscytu must have na Łódź Design Festival.  

agnieszka jacobson-cielecka

agnieszka jacobson-cielecka

Kurator licznych wystaw designu, znawczyni i propagatorka polskiego designu, dziennikarka. Dyrektor programowa poznańskiej School of Form, członkini rady programowej Łódź Design Festival i Designblok w Czechach, doradca Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Laureatka Design Alive Award. W 2000 roku wprowadziła na rynek polską edycję Elle Decoration i do 2007 roku była jej redaktor naczelną. Ukończyła wydział Malarstwa PWSSP (dziś ASP) w Gdańsku. Mieszka w Warszawie. www.agnieszka-jacobson.plWspółpracowała z CDG przy realizacji wystawy głównej 7. edycji festiwalu Gdynia Design DAYS pod hasłem MIASTO+.

marek adamczewski

marek adamczewski

Projektant, pedagog dr hab. ASP w Gdańsku, zajmuje się wzornictwem przemysłowym. W latach 1970–1975 studiował na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP (ASP) w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Adama Haupta w 1973. Starszy wykładowca, prowadzi Pracownię Projektowania Produktu. W latach 1996–2002 był prorektorem ds. studenckich. Od 2002 do 2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa.

marta flisykowska

marta flisykowska

Autorka i moderatorka cyklu TEMATY TRENDowate. Wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Architektury i Wzornictwa, w pracowni Designu Eksperymentalnego INFRAVIOLET. Marta Flisykowska interesuje się różnymi aspektami projektowania, również w kontekście społecznym. Swoje spostrzeżenia wykorzystuje w projektach i publikacjach, m.in. TAKE ME, TRENDBOOK 2011+,2012+,2013+. Jej praca doktorska dotyczyła glokalności w projektowaniu. Współpracowała z takimi instytucjami, jak Stowarzyszenie PoCoTo, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, Instytut Kultury Miejskiej i wiele innych. Od 2014 r. z Marcinem Laskowskim współtworzy MELOUNGE STUDIO, autorską pracownię projektowania mebli. 

magdalena jacoń

magdalena jacoń

Gdynianka z urodzenia, mieszkanka Śródmieścia z wyboru. Pomysłodawczyni i autorka koncepcji Gdyńskiego Szlaku Rekreacyjnego „Trawa do Rzeczy“, realizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Wcześniej wraz z grupą przyjaciół angażowała się społecznie w organizację gdyńskich wyprzedaży podwórkowych, teatru podwórkowego oraz – we współpracy z ogrodnikiem miejskim – w akcję „Zielona Gdynia od podwórka“.Zawodowo działa pod własną marką STREFA pomySŁÓW jako niezależny konsultant i copywriter. Współpracuje z przedsiębiorstwami różnych branż oraz instytucjami samorządowymi. Pisze teksty do raportów rocznych, katalogów, magazyntów, prezentacji, newsletterów i serwisów internetowych. Zajmuje się doradztwem i kreacją w zakresie przedsięwzięć public relations. W pracy wykorzystuje humanistyczne pasje i wykształcenie filologiczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobywane kiedyś w rozgłośni radiowej, a potem w roli rzecznika i PR-owca dużej korporacji.

pete kercher

pete kercher

Ambasador, członek i założyciel EIDD Design for All Europe, czyli organizacji wspierającej czynną interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich. Wykładowca i autor wielu publikacji, wybitny jeżeli chodzi o konsultacje w sprawach wykorzystania designu w strategiach miasta. Prelegent podczas międzynarodowych konferencji i seminariów, szanowany członek wielu organizacji naukowych, konsultingowych i publicystycznych oraz juror na międzynarodowych konferencjach i rozdaniach nagród. Obywatel świata, zorientowany w najnowszych trendach w sprawach projektowania, ale przede wszystkim aktywny propagator idei Design for All, czyli projektowania dla wszystkich.

paweł pomorski

paweł pomorski

Doradca programowy festiwalu Gdynia Design Days. MALAFOR to skrót od "Małe laboratorium formy". Studio zaczęło prężnie funkcjonować w 2004 roku.MALAFOR jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, takich jak Red Dot Award 2012 za Blow Sofę oraz IF Design Award 2012 za Activ Basket. Projekty można spotkać na znaczących wystawach projektowych, takich jak 2001 Unpolished 6 Salone del Mobile w Mediolanie, albo w Polskim Pawilonie na EXPO 2010 w Szanghaju.

jacek ryń

jacek ryń

Studiował wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas studiów był na stypendium Socrates Erasmus w Design Academy Eindhoven. W 2007 roku odbył staż w Droog w Amsterdamie. Jest asystentem w Pracowni Projektowania Produktu Autorskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2008 roku wspólnie z żoną-Pauliną Ryń założył grupę  projektową Razy2. Jest laureatem wielu nagród oraz uczestnikiem wystaw krajowych i zagranicznych.

Martyna Wędzicka

Martyna Wędzicka

Absolwentka ASP w Gdańsku. Pracowała 5 lat jako freelancer jednocześnie studiując i pracując w agencji brandingowej. Obecnie, wspólnie z Gosią Perkowską i Anią Okrassą prowadzi studio Less. Przymierza się do reaktywowania własnego bloga, ale mimo, że jej doba liczy tyle godzin co doba Beyoncé, ciągle nie ma czasu. Jej prace znalazły się w najnowszym roczniku "Print Control", magazynie "Dom i Wnętrze" oraz na międzynarodowych blogach o designie. Nie wierzy w konkursy.

agnieszka lasota

agnieszka lasota

agnieszka jurecka

agnieszka jurecka

Agnieszka Jurecka - urbanistka, pracuje w Dziale Innowacji Społecznych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Żywo zainteresowana tym, jak działa miasto: relacjami urbanistyczno-społecznymi, ideami demokracji miejskiej i społeczeństwa obywatelskiego. Jako członkini stowarzyszenia Inicjatywa Miasto prowadzi warsztaty i projekty przekształcania miejsc z lokalnymi społecznościami. Autorka projektu huśtawki.

Małgosia Żmijska

Małgosia Żmijska

Socjolog i doświadczony moderator procesów kreatywnych. Od 2005 r. aktywnie organizowała liczne wydarzenia kulturalne zlokalizowane na pograniczu sztuki i biznesu, w Polsce i na świecie. Od początku istnienia Łódź Design Festival związana z nim wykonawczo i merytorycznie, od 2010 r. jako Dyrektor Programowa. Od 2015 r. realizuje własne koncepty kuratorskie: Akademia Pana Technika w ramach Gdynia Design Days, NIEMAPA. Kompetencje społeczne, zarówno związane z wykształceniem, jak i będące efektem doświadczeń zawodowych wykorzystuje dziś w swojej pracy z metodologią projektową.

Emilia Kołowacik

Emilia Kołowacik

Doświadczony moderator procesów kreatywnych. Przez ostatnie 5 lat Dyrektor Wykonawcza oraz Dyrektor ds. Rozwoju Łódź Design Festival, współorganizator Akademii Pana Technika podczas Gdynia Design Days 2015. Współtwórca plebiscytu i wystawy must have, prezentującej najlepsze polskie wdrożenia wzornicze. Pomysłodawca i organizator konferencji BiznesUp, skoncentrowanej na metodologii design thinking, jako narzędziu rozwoju i innowacji firmy. Socjolog, ze społecznym podejściem do designu.

Jan Bajtlik

Jan Bajtlik

Ur. 1989. W 2013 z wyróżnieniem rektorskim ukończył wydział grafiki ASP w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Ilustruje między innymi w Time Magazine, The New York Times, Gazecie Wyborczej. Tworzy plakaty, ilustracje, projektuje książki dla dzieci i prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.Jego prace były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. W 2014 otrzymał Stypendium Ministra Kultury “Młoda Polska” oraz Stypendium Artystyczne m. st. Warszawy. W maju tego roku ukazała się jego autorska książka edukacyjna o typografii dla dzieci "Typogryzmol" (Wydawnictwo Dwie Siostry) będąca pierwszą publikacją na ten temat w Polsce.

jan kołodziej

jan kołodziej

Pracownik Referatu Estetyzacji Miasta Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdzie zrealizował projekt Ogarna 2.0. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka (dyplom u dr hab. Piotra Lorensa). Uczestnik ponad stu wydarzeń i festiwali o tematyce streetartowej. Prelegent i organizator konferencji, seminariów i warsztatów na temat planowania i organizowania przestrzeni miejskiej, z naciskiem na zagadnienia sztuki i estetyki. Autor indywidualnych projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, opuszczonych budynkach i zdegradowanych terenach poprzemysłowych na obszarze całej Polski oraz na Ukrainie, w Czechach, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii. Stara się łączyć edukację z działaniami artystycznymi, by odkrywać miasto i wnosić do niego nowe jakości.  

krzysia staniszewska

krzysia staniszewska

Absolwentka wydz. Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Gdańsku, a z pasji do projektowania, konstruktorem, krawcową, badaczem i technologiem. Podczas wdrażania autorskich projektów obuwia i chęci realizacji marzeń kreuję markę OD, w której prODukt łączy styl klasyczny z nowoczesnym i sportowym oraz, w myśl idei unisex.

Jacek Sobczyński

Jacek Sobczyński

absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Selekcjoner festiwalu Transatlantyk, redaktor emitowanego w TVP1 programu Weekendowy Magazyn Filmowy. Publikował i publikuje m.in. w czasopismach K MAG, Exklusiv, Przekrój, Futu Paper oraz na portalach dwutygodnik.com, t-mobile-music.pl, filmweb.pl i onet.pl. Współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz siecią kin Cinema City.

elvin flamingo

elvin flamingo

Właściwie Jarosław Czarnecki, urodził się w Pelplinie – polski artysta multimedialny. W 1987 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. W latach 1987-1991 studiował na Wydziale Grafiki gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Krechowicza na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w roku 2004,a od 2012 roku wykłada w Katedrze Intermediów. Zdobył Gold Remi w USA w roku 2009 oraz Grand Prix na Biennale w Gdańsku w 2012. Obecnie robi doktorat w pracowni transdyscyplinarnej prof. Grzegorza Klamana na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

megi malinowska

megi malinowska

Urodziła się w 1983r. w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wspózałożycielka grupy projektowej TABANDA. Trio skoncentrowane jest na projektowaniu i produkowaniu mebli, form użytkowych, instalacji i ingerencjach w przestrzeniach publicznych. Podstawowym budulcem ich pomysłów jest sklejka. Na swoim koncie mają wiele realizacji w przestrzeni publicznej, między innymi: „Ekipa dobrego wystroju“ – zaaranżowanie przestrzeni publicznej w Łodzi przy wykorzystaniu produktów z IKEA; „Pierwiastek polonu“ – projekt instalacji, symbolicznego przedstawienia związku polonu, który stał się miejscem spotkań i relaksu dla przechodniów przed pałacem Staszica na Krakowskim Przedmieściu; „Przystanek Huśtawka“ – instalacja stanowiła jeden z punktów plenerowej galerii, która powstała w ramach Otwartego Kurortu Kultury – projektu miasta Sopot z okazji Polskiej Prezydencji w UE.

tomasz radziewicz

tomasz radziewicz

Urodził się 1974 w Bartoszycach – polski rzeźbiarz, rysownik. W latach 1990-1995 uczył się w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. W latach 1995- 2003 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 2003. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Małą Formę Rzeźbiarską i zdobywca nagrody Urzędu Miasta Gdańsk w 2001. Stypendysta Kunstakademii w Karlsruhe w 1995. Autor pomników: Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu, Jana Pawła II w Przemyślu, Remusa w Kościerzynie, Kazimierza Deyny przed stadionem Legii w Warszawie oraz fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku (2012).

hubert bilewicz

hubert bilewicz

Historyk sztuki, nauczyciel akademicki, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Kilkanaście ostatnich lat wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i designu oraz gender studies. Interesują go zwłaszcza rozmaite uwikłania sztuki (artystyczne i pozaartystyczne).

monika rosińska

monika rosińska

Socjolog w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu przygotowuje pracę doktorską poświęconą kulturze designu. Autorka książki „Przemyśleć użycie. Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne” (2010). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatka stypendialnego Funduszu Rodziny Kulczyków (2011). Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza prowadzi zajęcia o społeczno-kulturowych kontekstach designu dla studentów polskich i zagranicznych.

karolina tylka

karolina tylka

Projektant produktów i form przemysłowych, absolwentka wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Współtworzy studio projektowe BEYOND STANDARDS. Laureatka wielu nagród w konkursach projektowych. Jej realizacje charakteryzują się piękną formą, pełną użytkowością i oryginalnością. W ostatnich latach prezentowała swoje projekty na prestiżowych targach i wystawach designu w całej Europie - Biennale  Interieur Kortrijk 2010, Salone Satelite w Mediolanie: 2010, 2011 i 100.

marta siemabab

marta siemabab

jedyny w Polsce senselier, profesjonalny trener zapachowy, autorka pierwszych niezależnych warsztatów zapachowych, założycielka pracowni Senselier. Ekspert festiwali modowych i konferencji poświęconych designowi (OFF Fashion, Niewidzialny Dizajn), aktywna uczestniczka projektów artystycznych (Wielkopolska Rewolucje), prelegentka prestiżowego wydarzenia medialnego TEDx Conference.Ceniony szkoleniowiec perfumerii i koncernów kosmetycznych (Dior, Coty, Estee Lauder, Sisley, L’Oreal), wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ekspert prasy kobiecej i publicystycznej, niezależny konsultant w dziedzinie zapachu. Twórca nowatorskiego programu włączenia zapachu do terapii dzieci autystycznych i niepełnosprawnych. W zakres jej szerokich kompetencji wchodzą szkolenia, eventy, imprezy, wyjazdy integracyjne, konferencje prasowe, wykłady i warsztaty związane z zapachem i zmysłem węchu. Angażuje się także w akcje charytatywne. www.senselier.pl 

marta kołacz

marta kołacz

historyk sztuki, kurator CSW w Toruniu, gdzie zajmuje się między innymi realizacją programów adresowanych do lokalnej społeczności, działaniami związanymi z designem i przestrzenią publiczną. Kuratorka projektów takich jak PRZEprojekt – Działania na głowę, TORMIAR – Ośrodek badań pomiarowych nad budownictwem i wzornictwem II poł. XX wieku w Toruniu oraz wystaw, m.in. Nie zapomnij o mnie czy Zjazd Marzycieli. Jedna z założycieli Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście działającego na rzecz rewitalizacji i aktywizacji kulturalnej mieszkańców tej toruńskiej dzielnicy. Wiceprezeska Fundacji Win-Win, wspierającej artystów i animatorów.Autorka publikacji dotyczących współczesnego wzornictwa. Prowadzi wykłady z historii, teorii i krytyki designu na Wydziale Wzornictwa i Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uwielbia dyskutować i polemizować na tematy związane z designem. Marzy o założeniu Muzeum Designu w Polsce.

razy 2

razy 2

Jest ich dwoje: Paulina Ryń – architekt i Jacek Ryń – projektant. Tworzą to, co ich w danej chwili intryguje i ciekawi. Szukają wyzwania, a później starają się stawić mu czoła. Dany przypadek obserwują z 2 różnych punktów widzenia, maksymalnie wnikliwie. To co projektują chcą utrzymywać w ryzach prostoty i czytelności. Dopiero gdy otrzymują zadowalającą ich strukturę, dobierają odpowiednie środki. Każdy kolejny rok tworzenia grupy projektowej to niespodzianka, której nie mogą się doczekać. Nagrody: Dobry Wzór 2012, statuetki Machina Design Award, Nagroda Oświetleniową Osram, Wyróżnienie od DuPont i wiele innych… 

Instytucje

WDW | World Design Weeks

WDW | World Design Weeks

World Design Weeks to sieć tygodni i festiwali designu na całym świecie.
EIDD - DESIGN FOR ALL EUROPE

EIDD - DESIGN FOR ALL EUROPE

Aktywność Centrum Designu Gdynia w propagowaniu idei projektowania uniwersalnego w roku 2014 zaowocowała oficjalnym przystąpieniem do organizacji EIDD – Design for All Europe, czyli organizacji wspierającej czynną interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich. EIDD posiada swoje przedstawicielstwo w 23 krajach Europy, aktywnie działając i budując świadomość projektowania z uwagą na potrzeby każdego człowieka. CDG od roku 2011 konsekwentnie promuje ideę projektowania dla wszystkich, zwracając szczególną uwagę na uwzględnianie wszystkich użytkowników podczas projektowania.Więcej informacji na http://dfaeurope.eu/
Muzeum Miasta Gdynia

Muzeum Miasta Gdynia

http://www.muzeumgdynia.pl/
Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

http://pg.edu.pl/
ASP w Gdańsku

ASP w Gdańsku

Zamek Cieszyn

Zamek Cieszyn

http://www.zamekcieszyn.pl/
Design Alive

Design Alive

http://www.designalive.pl/
ELLE Decoration

ELLE Decoration

ELLE Decoration to międzynarodowy magazyn o wnętrzach i designie. Prezentuje najważniejsze trendy w urządzaniu wnętrz oraz podpowiada, co warto wybrać z bogatej oferty dostępnej na rynku. Magazyn inspiruje, oferuje praktyczne porady ale także przedstawia najważniejsze wydarzenia z dziedziny sztuki, kultury, architektury i designu.
Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto

Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto

http://inicjatywamiasto.pl/
stowarzyszenie traffic design

stowarzyszenie traffic design

tabanda

tabanda

Megi Malinowska, Tomek Kempa, Filip Ludka. Współpracują z CDG głównie w ramach projektu Gdynia Design Days. Twórcy wystawy "Współczesne improwizacje" prezentowanej m.in. na DMY w Berlinie, za którą przyznano nagrodę Pappel Design Preis. Tabanda to nie tylko trójka projektantów, to także ich produkty. Projektują i produkują fajne rzeczy. Pomysły kiełkują w ich głowach jak wielkanocna rzeżucha i cały czas ciągną za nogawkę prosząc o realizację! Dlatego formy użytkowe to tylko część ich działań. Wiele pomysłów realizują w prywatnych i komercyjnych wnętrzach, instalacjach czy najróżniejszych akcjach zwalczania miejskiej brzydoty.
Sztuka Wyboru

Sztuka Wyboru

SZTUKA WYBORU to nowy wielowymiarowy koncept w Gdańsku. Połączenie przestronnej kawiarni z księgarnią i galerią sztuki oraz sklepem z polskim wzornictwem i niezależną modą. Sztuka Wyboru mieści się na 2 piętrach zabytkowego budynku z końca XIX wieku, dawnej siedziby pruskich koszar. Dziś miejsce to wypełnione jest najlepszym polskim designem, świetną kawą, pysznymi ciastami, młodą sztuką i dobrze wyselekcjonowanymi książkami i albumami. W Sztuce Wyboru organizowane są tematyczne targi, festiwale, wernisaże, spotkania z ludźmi świata książki, wykłady, konferencje oraz warsztaty. Wspaniałe miejsce do relaksu …. i nie tylko.