centrum designu

Partnerzy

Współpracujemy z

razy 2

razy 2

Jest ich dwoje: Paulina Ryń – architekt i Jacek Ryń – projektant. Tworzą to, co ich w danej chwili intryguje i ciekawi. Szukają wyzwania, a później starają się stawić mu czoła. Dany przypadek obserwują z 2 różnych punktów widzenia, maksymalnie wnikliwie. To co projektują chcą utrzymywać w ryzach prostoty i czytelności. Dopiero gdy otrzymują zadowalającą ich strukturę, dobierają odpowiednie środki. Każdy kolejny rok tworzenia grupy projektowej to niespodzianka, której nie mogą się doczekać. Nagrody: Dobry Wzór 2012, statuetki Machina Design Award, Nagroda Oświetleniową Osram, Wyróżnienie od DuPont i wiele innych… 

agnieszka jacobson-cielecka

agnieszka jacobson-cielecka

Kurator licznych wystaw designu, znawczyni i propagatorka polskiego designu, dziennikarka. Dyrektor programowa poznańskiej School of Form, członkini rady programowej Łódź Design Festival i Designblok w Czechach, doradca Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Laureatka Design Alive Award. W 2000 roku wprowadziła na rynek polską edycję Elle Decoration i do 2007 roku była jej redaktor naczelną. Ukończyła wydział Malarstwa PWSSP (dziś ASP) w Gdańsku. Mieszka w Warszawie. www.agnieszka-jacobson.plWspółpracowała z CDG przy realizacji wystawy głównej 7. edycji festiwalu Gdynia Design DAYS pod hasłem MIASTO+.

marek adamczewski

marek adamczewski

Projektant, pedagog dr hab. ASP w Gdańsku, zajmuje się wzornictwem przemysłowym. W latach 1970–1975 studiował na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP (ASP) w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Adama Haupta w 1973. Starszy wykładowca, prowadzi Pracownię Projektowania Produktu. W latach 1996–2002 był prorektorem ds. studenckich. Od 2002 do 2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa.

marta flisykowska

marta flisykowska

Autorka i moderatorka cyklu TEMATY TRENDowate. Wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Architektury i Wzornictwa, w pracowni Designu Eksperymentalnego INFRAVIOLET. Marta Flisykowska interesuje się różnymi aspektami projektowania, również w kontekście społecznym. Swoje spostrzeżenia wykorzystuje w projektach i publikacjach, m.in. TAKE ME, TRENDBOOK 2011+,2012+,2013+. Jej praca doktorska dotyczyła glokalności w projektowaniu. Współpracowała z takimi instytucjami, jak Stowarzyszenie PoCoTo, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, Instytut Kultury Miejskiej i wiele innych. Od 2014 r. z Marcinem Laskowskim współtworzy MELOUNGE STUDIO, autorską pracownię projektowania mebli. 

magdalena jacoń

magdalena jacoń

Gdynianka z urodzenia, mieszkanka Śródmieścia z wyboru. Pomysłodawczyni i autorka koncepcji Gdyńskiego Szlaku Rekreacyjnego „Trawa do Rzeczy“, realizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Wcześniej wraz z grupą przyjaciół angażowała się społecznie w organizację gdyńskich wyprzedaży podwórkowych, teatru podwórkowego oraz – we współpracy z ogrodnikiem miejskim – w akcję „Zielona Gdynia od podwórka“.Zawodowo działa pod własną marką STREFA pomySŁÓW jako niezależny konsultant i copywriter. Współpracuje z przedsiębiorstwami różnych branż oraz instytucjami samorządowymi. Pisze teksty do raportów rocznych, katalogów, magazyntów, prezentacji, newsletterów i serwisów internetowych. Zajmuje się doradztwem i kreacją w zakresie przedsięwzięć public relations. W pracy wykorzystuje humanistyczne pasje i wykształcenie filologiczne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobywane kiedyś w rozgłośni radiowej, a potem w roli rzecznika i PR-owca dużej korporacji.

pete kercher

pete kercher

Ambasador, członek i założyciel EIDD Design for All Europe, czyli organizacji wspierającej czynną interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich. Wykładowca i autor wielu publikacji, wybitny jeżeli chodzi o konsultacje w sprawach wykorzystania designu w strategiach miasta. Prelegent podczas międzynarodowych konferencji i seminariów, szanowany członek wielu organizacji naukowych, konsultingowych i publicystycznych oraz juror na międzynarodowych konferencjach i rozdaniach nagród. Obywatel świata, zorientowany w najnowszych trendach w sprawach projektowania, ale przede wszystkim aktywny propagator idei Design for All, czyli projektowania dla wszystkich.

paweł pomorski

paweł pomorski

Doradca programowy festiwalu Gdynia Design Days. MALAFOR to skrót od "Małe laboratorium formy". Studio zaczęło prężnie funkcjonować w 2004 roku.MALAFOR jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, takich jak Red Dot Award 2012 za Blow Sofę oraz IF Design Award 2012 za Activ Basket. Projekty można spotkać na znaczących wystawach projektowych, takich jak 2001 Unpolished 6 Salone del Mobile w Mediolanie, albo w Polskim Pawilonie na EXPO 2010 w Szanghaju.

jacek ryń

jacek ryń

Studiował wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas studiów był na stypendium Socrates Erasmus w Design Academy Eindhoven. W 2007 roku odbył staż w Droog w Amsterdamie. Jest asystentem w Pracowni Projektowania Produktu Autorskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2008 roku wspólnie z żoną-Pauliną Ryń założył grupę  projektową Razy2. Jest laureatem wielu nagród oraz uczestnikiem wystaw krajowych i zagranicznych.

tabanda

tabanda

Megi Malinowska, Tomek Kempa, Filip Ludka. Współpracują z CDG głównie w ramach projektu Gdynia Design Days. Twórcy wystawy "Współczesne improwizacje" prezentowanej m.in. na DMY w Berlinie, za którą przyznano nagrodę Pappel Design Preis. Tabanda to nie tylko trójka projektantów, to także ich produkty. Projektują i produkują fajne rzeczy. Pomysły kiełkują w ich głowach jak wielkanocna rzeżucha i cały czas ciągną za nogawkę prosząc o realizację! Dlatego formy użytkowe to tylko część ich działań. Wiele pomysłów realizują w prywatnych i komercyjnych wnętrzach, instalacjach czy najróżniejszych akcjach zwalczania miejskiej brzydoty.

EIDD - DESIGN FOR ALL EUROPE

EIDD - DESIGN FOR ALL EUROPE

Aktywność Centrum Designu Gdynia w propagowaniu idei projektowania uniwersalnego w roku 2014 zaowocowała oficjalnym przystąpieniem do organizacji EIDD – Design for All Europe, czyli organizacji wspierającej czynną interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich. EIDD posiada swoje przedstawicielstwo w 23 krajach Europy, aktywnie działając i budując świadomość projektowania z uwagą na potrzeby każdego człowieka. CDG od roku 2011 konsekwentnie promuje ideę projektowania dla wszystkich, zwracając szczególną uwagę na uwzględnianie wszystkich użytkowników podczas projektowania.Więcej informacji na http://dfaeurope.eu/

patryk hardziej

patryk hardziej

Martyna Wędzicka

Martyna Wędzicka

Absolwentka ASP w Gdańsku. Pracowała 5 lat jako freelancer jednocześnie studiując i pracując w agencji brandingowej. Obecnie, wspólnie z Gosią Perkowską i Anią Okrassą prowadzi studio Less. Przymierza się do reaktywowania własnego bloga, ale mimo, że jej doba liczy tyle godzin co doba Beyoncé, ciągle nie ma czasu. Jej prace znalazły się w najnowszym roczniku "Print Control", magazynie "Dom i Wnętrze" oraz na międzynarodowych blogach o designie. Nie wierzy w konkursy.

agnieszka lasota

agnieszka lasota

agnieszka jurecka

agnieszka jurecka

Agnieszka Jurecka - urbanistka, pracuje w Dziale Innowacji Społecznych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Żywo zainteresowana tym, jak działa miasto: relacjami urbanistyczno-społecznymi, ideami demokracji miejskiej i społeczeństwa obywatelskiego. Jako członkini stowarzyszenia Inicjatywa Miasto prowadzi warsztaty i projekty przekształcania miejsc z lokalnymi społecznościami. Autorka projektu huśtawki.

Małgosia Żmijska

Małgosia Żmijska

Socjolog i doświadczony moderator procesów kreatywnych. Od 2005 r. aktywnie organizowała liczne wydarzenia kulturalne zlokalizowane na pograniczu sztuki i biznesu, w Polsce i na świecie. Od początku istnienia Łódź Design Festival związana z nim wykonawczo i merytorycznie, od 2010 r. jako Dyrektor Programowa. Od 2015 r. realizuje własne koncepty kuratorskie: Akademia Pana Technika w ramach Gdynia Design Days, NIEMAPA. Kompetencje społeczne, zarówno związane z wykształceniem, jak i będące efektem doświadczeń zawodowych wykorzystuje dziś w swojej pracy z metodologią projektową.

Emilia Kołowacik

Emilia Kołowacik

Doświadczony moderator procesów kreatywnych. Przez ostatnie 5 lat Dyrektor Wykonawcza oraz Dyrektor ds. Rozwoju Łódź Design Festival, współorganizator Akademii Pana Technika podczas Gdynia Design Days 2015. Współtwórca plebiscytu i wystawy must have, prezentującej najlepsze polskie wdrożenia wzornicze. Pomysłodawca i organizator konferencji BiznesUp, skoncentrowanej na metodologii design thinking, jako narzędziu rozwoju i innowacji firmy. Socjolog, ze społecznym podejściem do designu.

Jan Bajtlik

Jan Bajtlik

Ur. 1989. W 2013 z wyróżnieniem rektorskim ukończył wydział grafiki ASP w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Ilustruje między innymi w Time Magazine, The New York Times, Gazecie Wyborczej. Tworzy plakaty, ilustracje, projektuje książki dla dzieci i prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.Jego prace były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. W 2014 otrzymał Stypendium Ministra Kultury “Młoda Polska” oraz Stypendium Artystyczne m. st. Warszawy. W maju tego roku ukazała się jego autorska książka edukacyjna o typografii dla dzieci "Typogryzmol" (Wydawnictwo Dwie Siostry) będąca pierwszą publikacją na ten temat w Polsce.

jan kołodziej

jan kołodziej

Pracownik Referatu Estetyzacji Miasta Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku, gdzie zrealizował projekt Ogarna 2.0. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka (dyplom u dr hab. Piotra Lorensa). Uczestnik ponad stu wydarzeń i festiwali o tematyce streetartowej. Prelegent i organizator konferencji, seminariów i warsztatów na temat planowania i organizowania przestrzeni miejskiej, z naciskiem na zagadnienia sztuki i estetyki. Autor indywidualnych projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, opuszczonych budynkach i zdegradowanych terenach poprzemysłowych na obszarze całej Polski oraz na Ukrainie, w Czechach, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii. Stara się łączyć edukację z działaniami artystycznymi, by odkrywać miasto i wnosić do niego nowe jakości.  

krzysia staniszewska

krzysia staniszewska

Absolwentka wydz. Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Gdańsku, a z pasji do projektowania, konstruktorem, krawcową, badaczem i technologiem. Podczas wdrażania autorskich projektów obuwia i chęci realizacji marzeń kreuję markę OD, w której prODukt łączy styl klasyczny z nowoczesnym i sportowym oraz, w myśl idei unisex.

Natalia cyrzan

Natalia cyrzan

Organizatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych, głównie w przestrzeni miejskiej. Kierownik projektów w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Koordynatorka Streetwaves, Narracji i wielu innych mniejszych i większych projektów animujących gdańską przestrzeń kulturalną. Wcześniej związana m.in. z Nadbałtyckim Centrum Kultury, Instytutem Sztuki Wyspa i Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Założycielka i prezeska Fundacji Super Same – Siostrzane Inicjatywy Kulturalne. Ostatnio wnika głęboko w dziedzinę Animal Studies. 

Jacek Sobczyński

Jacek Sobczyński

absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Selekcjoner festiwalu Transatlantyk, redaktor emitowanego w TVP1 programu Weekendowy Magazyn Filmowy. Publikował i publikuje m.in. w czasopismach K MAG, Exklusiv, Przekrój, Futu Paper oraz na portalach dwutygodnik.com, t-mobile-music.pl, filmweb.pl i onet.pl. Współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz siecią kin Cinema City.

elvin flamingo

elvin flamingo

Właściwie Jarosław Czarnecki, urodził się w Pelplinie – polski artysta multimedialny. W 1987 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. W latach 1987-1991 studiował na Wydziale Grafiki gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Krechowicza na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w roku 2004,a od 2012 roku wykłada w Katedrze Intermediów. Zdobył Gold Remi w USA w roku 2009 oraz Grand Prix na Biennale w Gdańsku w 2012. Obecnie robi doktorat w pracowni transdyscyplinarnej prof. Grzegorza Klamana na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

megi malinowska

megi malinowska

Urodziła się w 1983r. w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wspózałożycielka grupy projektowej TABANDA. Trio skoncentrowane jest na projektowaniu i produkowaniu mebli, form użytkowych, instalacji i ingerencjach w przestrzeniach publicznych. Podstawowym budulcem ich pomysłów jest sklejka. Na swoim koncie mają wiele realizacji w przestrzeni publicznej, między innymi: „Ekipa dobrego wystroju“ – zaaranżowanie przestrzeni publicznej w Łodzi przy wykorzystaniu produktów z IKEA; „Pierwiastek polonu“ – projekt instalacji, symbolicznego przedstawienia związku polonu, który stał się miejscem spotkań i relaksu dla przechodniów przed pałacem Staszica na Krakowskim Przedmieściu; „Przystanek Huśtawka“ – instalacja stanowiła jeden z punktów plenerowej galerii, która powstała w ramach Otwartego Kurortu Kultury – projektu miasta Sopot z okazji Polskiej Prezydencji w UE.

tomasz radziewicz

tomasz radziewicz

Urodził się 1974 w Bartoszycach – polski rzeźbiarz, rysownik. W latach 1990-1995 uczył się w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. W latach 1995- 2003 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 2003. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Małą Formę Rzeźbiarską i zdobywca nagrody Urzędu Miasta Gdańsk w 2001. Stypendysta Kunstakademii w Karlsruhe w 1995. Autor pomników: Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu, Jana Pawła II w Przemyślu, Remusa w Kościerzynie, Kazimierza Deyny przed stadionem Legii w Warszawie oraz fontanny Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku (2012).

zuza skalska

zuza skalska

Studiowała w Design Academy Eindhoven i w Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Pracuje dla największego holenderskiego studia projektowego VanBerlo, gdzie odpowiada za stałe monitorowaniem trendów w przemyśle. Pomysłodawczyni poznańskiej wyższej szkoły projektowania School of Form, wykłada również na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Autorka raportów o trendach 360˚ Trend Reports (Red Dot 2009), prowadzi blog 360Inspiration.nl. Prelegentka na wielu światowych konferencjach o trendach i designie.

hubert bilewicz

hubert bilewicz

Historyk sztuki, nauczyciel akademicki, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Kilkanaście ostatnich lat wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i designu oraz gender studies. Interesują go zwłaszcza rozmaite uwikłania sztuki (artystyczne i pozaartystyczne).

monika rosińska

monika rosińska

Socjolog w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu przygotowuje pracę doktorską poświęconą kulturze designu. Autorka książki „Przemyśleć użycie. Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne” (2010). Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatka stypendialnego Funduszu Rodziny Kulczyków (2011). Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza prowadzi zajęcia o społeczno-kulturowych kontekstach designu dla studentów polskich i zagranicznych.

karolina tylka

karolina tylka

Projektant produktów i form przemysłowych, absolwentka wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Współtworzy studio projektowe BEYOND STANDARDS. Laureatka wielu nagród w konkursach projektowych. Jej realizacje charakteryzują się piękną formą, pełną użytkowością i oryginalnością. W ostatnich latach prezentowała swoje projekty na prestiżowych targach i wystawach designu w całej Europie - Biennale  Interieur Kortrijk 2010, Salone Satelite w Mediolanie: 2010, 2011 i 100.

marta siemabab

marta siemabab

jedyny w Polsce senselier, profesjonalny trener zapachowy, autorka pierwszych niezależnych warsztatów zapachowych, założycielka pracowni Senselier. Ekspert festiwali modowych i konferencji poświęconych designowi (OFF Fashion, Niewidzialny Dizajn), aktywna uczestniczka projektów artystycznych (Wielkopolska Rewolucje), prelegentka prestiżowego wydarzenia medialnego TEDx Conference.Ceniony szkoleniowiec perfumerii i koncernów kosmetycznych (Dior, Coty, Estee Lauder, Sisley, L’Oreal), wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ekspert prasy kobiecej i publicystycznej, niezależny konsultant w dziedzinie zapachu. Twórca nowatorskiego programu włączenia zapachu do terapii dzieci autystycznych i niepełnosprawnych. W zakres jej szerokich kompetencji wchodzą szkolenia, eventy, imprezy, wyjazdy integracyjne, konferencje prasowe, wykłady i warsztaty związane z zapachem i zmysłem węchu. Angażuje się także w akcje charytatywne. www.senselier.pl 

marta kołacz

marta kołacz

historyk sztuki, kurator CSW w Toruniu, gdzie zajmuje się między innymi realizacją programów adresowanych do lokalnej społeczności, działaniami związanymi z designem i przestrzenią publiczną. Kuratorka projektów takich jak PRZEprojekt – Działania na głowę, TORMIAR – Ośrodek badań pomiarowych nad budownictwem i wzornictwem II poł. XX wieku w Toruniu oraz wystaw, m.in. Nie zapomnij o mnie czy Zjazd Marzycieli. Jedna z założycieli Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście działającego na rzecz rewitalizacji i aktywizacji kulturalnej mieszkańców tej toruńskiej dzielnicy. Wiceprezeska Fundacji Win-Win, wspierającej artystów i animatorów.Autorka publikacji dotyczących współczesnego wzornictwa. Prowadzi wykłady z historii, teorii i krytyki designu na Wydziale Wzornictwa i Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uwielbia dyskutować i polemizować na tematy związane z designem. Marzy o założeniu Muzeum Designu w Polsce.

Instytucje

stowarzyszenie traffic design

stowarzyszenie traffic design

Muzeum Miasta Gdynia

Muzeum Miasta Gdynia

http://www.muzeumgdynia.pl/
Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska

http://pg.edu.pl/
Zamek Cieszyn

Zamek Cieszyn

http://www.zamekcieszyn.pl/
Design Alive

Design Alive

http://www.designalive.pl/
Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto

Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto

http://inicjatywamiasto.pl/
ASP w Gdańsku

ASP w Gdańsku

EIDD

EIDD