ppnt gdynia | centrum designu

Konkurs - wdrażanie dobrych praktyk projektowych

Masz pomysł na to, jak razem z PPNT Gdynia | Centrum Designu stworzyć zrównoważone miasto? Zgłoś swój projekt w otwartym konkursie ofert! 

Prezydent Miasta Gdynia ogłasza Otwarty konkurs ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego o wsparcie lub powierzenie zadań z zakresu wdrażania dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej w 2022, który realizowany będzie na podstawie Zarządzenia nr 4856/22/VIII/M z dnia 22.03.2022r. 
Wysokość środków na realizację zadania to 100 000,00 zł.

Przykładowe cele merytoryczne konkursu:
• estetyzacja przestrzeni publicznej;
• wprowadzenie w tkankę miejską zrównoważonych sposobów projektowania i korzystania z przestrzeni;
• promocja dobrych praktyk projektowych z zakresu wzornictwa i grafiki użytkowej w przestrzeni miejskiej;
• stworzenie charakterystycznych punktów na mapie Gdyni, rozpoznawalnych przez mieszkańców miasta i turystów;
• kreowanie przestrzeni na najwyższym poziomie użyteczności, estetyki i trwałości;
• inkluzywność działań;
• strategiczne działanie na rzecz zapobiegania zmianom klimatu w mieście;
• kontekst lokalny;
• uwzględnienie jednego lub więcej wyzwań jakie mają mieszkańcy Gdyni: 
a. zrównoważone zakupy, 
b. niemarnowanie jedzenia, 
c. jakość powietrza, 
d. segregacja śmieci w przestrzeni publicznej i prywatnej, 
e. elektroodpady, 
f. naprawa i drugie życie przedmiotów, 
g. zasoby wodne/walka z suszą,
h. zrównoważony transport, 
i. tereny zielone i dbanie o flore i faune w mieście, 
j. zanieczyszczenie światłem;
k. oszczędzanie energii;
l. uświadamianie o zrównoważonym korzystaniu z zasobów morskich;
m. zanieczyszczenie wód plastikiem;
n. rosnąca temperatura wód morskich i jej konsekwencje;

  
Kryteria oceny ofert:
• Innowacyjność. Najwyżej punktowane będą nowatorskie działania związane z zapobieganiem skutkiem zmian klimatycznych w mieście Gdynia, promujące dobre praktyki i zrównoważone projektowanie, oparte na technologii zrównoważonego budownictwa i rozwoju miast. 
• Kontekst społeczny. Wysoko ocenione zostaną propozycje progresywne, trwałe w skutkach i kreujące dobre postawy mieszkańców związane z zapobieganiem skutkom zmian klimatycznych wśród mieszkańców. 
• Lokalność. Dostosowanie charakterystyki zadania do specyfiki Miasta Gdyni oraz dzielnicy, której dotyczy projekt. 
• Kompleksowość zadania. Najwyżej punktowane będą oferty uwzględniające działania konsultacyjne ze społecznością lokalną przed realizacją projektu oraz działania promocyjne i animacyjne w trakcie trwania projektu.

Oferty należy składać w systemie www.witkac.pl. Po wprowadzeniu oferty do systemu konieczne jest wydrukowanie potwierdzenia, które następnie, podpisane przez osoby upoważnione, należy złożyć w pokoju A 510, budynek IV, PPNT Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia z dopiskiem na kopercie: „Otwarty konkurs ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego o wsparcie lub powierzenie zadań z wdrażania dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej w 2022 roku“.

Termin składania ofert w systemie www.witkac.pl oraz podpisanych potwierdzeń upływa z dniem 22 kwietnia 2022 roku. W przypadku składania potwierdzenia za pośrednictwem poczty decyduje data jej wpływu do sekretariatu PPNT Gdynia.


KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Na mocy Zarządzenia nr 5190/22/VIII/M z dnia 21.06.2022, przez Prezydenta Miasta Gdyni, zostało ogłoszone rozstrzygnięcie konkursu wdrażania dobrych praktyk projektowych. W tegorocznym konkursie po  zapoznaniu  się  z opinią Komisji Prezydent Miasta Gdyni i na podstawie oceny komisji konkursowej w serwisie Witkac dokonano decyzji o nieprzyznaniu dofinansowania.


Uzasadnienie przewodniczącej komisji oceniającej: wartość grantu w zderzeniu z kosztami zaprezentowanymi przez Oferenta nie dawała gwarancji realizacji zadania z efektem, który realnie poprawiłby wartość estetyczną lokalizacji. Planowane odmalowanie tylko części elewacji budynku nie wpłynęłoby korzystnie na ogólny efekt wizualny budynków szkolnych. Także stan techniczny elewacji Szkoły nie pozwalał na zrealizowanie efektu kosmetycznego założonego w projekcie. Naprawa ubytków elewacji pochłonęłaby dużą część finansowania projektu, a realizacja projektu na nieprzystosowanej do tego powierzchni spowodowałaby szybką i niepożądaną degradację w zakresie planowanych w projekcie działań. Natomiast założenia uspokojenia kolorystyki budynku szkolnego w celu wyeksponowania murali nie sprawdziłoby się ze względu na propozycję Oferenta dotyczącą odnowienia głównie frontów budynków – przy tym założeniu nieodnowione ściany w kolorach żółtym i zielonym wyróżniałyby się jeszcze bardziej.

Podkreślamy jednak, że sama propozycja rozpatrywana czysto estetycznie w zakresie koncepcji oraz projektu murali z wykorzystaniem bioplastiku zyskała akceptację oraz wysoką ocenę komisji.