ppnt gdynia | centrum designu

Wystawa Rzeczy Sprawne

Rzeczy Sprawne – design for all. Wystawa prezentuje produkty zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli stworzone z myślą o wszystkich użytkownikach – bez względu na wiek i sprawność psychofizyczną.

Wystawa zakończona

Wystawa Rzeczy Sprawne prezentuje produkty codziennego użytku, takie jak talerz, rower czy krzesło, które na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie. Wszystkie posiadają jednak ważne cechy, które sprawiają, że użytkowanie ich przez osoby starsze i z dysfunkcjami jest łatwe i pozwala im normalnie funkcjonować. Wszystkie przedmioty zaprojektowano zgodnie z zasadami design for all, czyli projektowania uniwersalnego. Tematyka wystawy dobrana nie bez przyczyny - w Gdyni od zawsze bliskie jest nam włączanie do życia społecznego szerokiego grona odbiorców, zarówno w sferze prywatnej jak i publicznej.
Wystawa pod kuratelą prof. Marka Adamczewskiego, kierownika Pracowni Projektowania Produktu w Katedrze Wzornictwa gdańskiej ASP, eksperta w kompleksowym opracowaniu wzorniczym produktów, Designera Roku 2006 oraz partnera merytorycznego Centrum Designu Gdynia.

W tematykę wystawy wprowadza Pete Kercher,  ambasador EIDD Design for All Europe - organizacji wspierającej komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich. Pete Kercher to obywatel świata, zorientowany w najnowszych trendach w projektowaniu, ale przede wszystkim aktywny propagator idei design for all. Współpracuje z Centrum Designu Gdynia m.in. w ramach projektu Gdynia Design for All, gdzie projektanci na podstawie rozmów z mieszkańcami proponują zmiany w krajobrazie gdyńskich dzielnic.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:

1. Warsztaty przy użyciu zabawki dydaktycznej Mattamotta - dr Anna Miarka.
19 grudnia 2012 w godzinach 10.00 - 14.00.

Projektowanie uniwersalne jest chyba najbardziej powiązane z empatią, wyczuciem i delikatnością. Jego zasady stosowane w realizacji projektów sprawiają, że finalne produkty są dostosowane do potrzeb większej liczby użytkowników; co istotne, to dostosowanie odbywa się w sposób niemal niezauważalny. Przejawia się ono w maksymalnym upraszczaniu obsługi pod kątem możliwości osób najsłabszych, co powoduje, że mogą być przez nie użytkowane, a w przypadku silnych i sprawnych komfort ich użytkowania jest podwyższony. Zestaw Mattamotta służy przede wszystkim do wszelkich działań manipulacyjnych, wspomagają rekreację, naukę i zabawę. Może być używany w pomieszczeniach, na świeżym powietrzu przez dzieci, dorosłych i osoby starsze.
 
2. 
„Projektowanie przestrzeni i produktów specjalnie dla osób niepełnosprawnych jest błędem.”| Wykład otwarty, prof. Marek Adamczewski.
8 stycznia 2013, godz. 17.00

3. Seminarium poświęcone projektowaniu uniwersalnemu. Warsztaty projektowe RZECZY Sprawne - prof. Marek Adamczewski.
12 stycznia 2013, godz. 10.00 - 16.00

Wiele powszechnie, codziennie używanych przedmiotów można tak zaprojektować, że osoby o ograniczonej sprawności będą mogły z nich korzystać tak samo swobodnie jak wszyscy. 
Celem warsztatów jest poruszenie zagadnień projektowych zwracających szczególną uwagę na rozszerzenie grupy użytkowników danego produktu poza zwykle przyjmowane standardy.
Warsztaty  przeznaczone są przede wszystkim dla studentów i absolwentów szkół projektowych różnych dziedzin, jak również dla wszystkich zajmujących się projektowaniem.