centrum designu

TT | Design NIEoczywisty

Zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu TEMATY TRENDowate, które odbędzie się 11 lipca o godzinie 18.00 w Terminalu Designu w Gdyni. Tematem spotkania będą zapach i wygoda – aspekty designu, których nie można zobaczyć. Porozmawiamy o tym, jak bardzo ich odbiór jest nieoczywisty zarówno dla projektantów, jak i adresatów ich projektów.

Główny bohater Pachnidła Patricka Süskinda był obdarzony węchem absolutnym. Stworzył zapach idealny, sam jednak nie wydzielał żadnej woni. Dopiero skropiwszy się kroplą swoich perfum stawał się jakiś. Wyraźny i wyczuwalny. Określony.

Zapach nas definiuje. Bywa też tabu. Wypomnieć komuś, że nieładnie pachnie, to jak zaatakować jego cześć i godność. Odbiór zapachu bywa również uwarunkowany kulturowo. Zapach owocu duriana, przysmaku kuchni azjatyckiej, dla przeciętnego Europejczyka jest nie do zniesienia. W szwedzkich szpitalach lekarze mają zakaz używania perfum, by nie atakować nosów pacjentów woniami, od których nie mogą oni uciec. Zatem to, czy zapach przyciąga czy odstręcza oraz kiedy jest dozwolony, a kiedy nie, jest nie tylko kwestią gustu, ale i przynależności kulturowej.

Po moc zapachów sięga świat marketingu. Woń pieczywa w hipermarkecie, skłaniająca do kupienia ciepłych bułek, coraz częściej bywa dziełem projektanta, nie zaś naturalnym zapachem leżącego na półce produktu. Jeśli za sprawą kreatora zapachów poczujemy w sklepie woń budzącą wspomnienia szczęśliwego dzieciństwa lub pierwszej miłości, sukces sprzedawcy jest gwarantowany, a my wyjdziemy ze sklepu nieświadomi, że decyzję o zakupie podjęliśmy pod wpływem zapachu.

Czuć można jednak nie tylko nosem, lecz całym ciałem. Wśród wielu wrażeń, jakich nam ono dostarcza, jest poczucie komfortu. Wygoda wydaje się być nierozerwalnie związana z designem, jednak nie jest to wcale takie oczywiste. Co jest ważniejsze, piękno czy wygoda? Jak osiągnąć w tej kwestii wyważony kompromis? Co z tego bowiem, że pójdziemy na ważne spotkanie w pięknych szpilkach, skoro fizyczny dyskomfort, jaki nam sprawią, popsuje nam humor. I cóż nam po wygodnych mokasynach na uroczystej gali, skoro świadomość, że są nieodpowiednie do okazji, będzie nas uwierała niczym pęcherz na stopie.

GOŚCIE SPECJALNI:
Marta Siembab
Marta Kołacz
Marcin Laskowski

Opiekun merytoryczny spotkań z cyklu TEMATY TRENDowate: dr Marta Flisykowska | Wydział Architektury i Wzornictwa ASP Gdańsk